Başkan Alaca: “İktidar-Mafya Hesaplarıyla Değil Çocuklarımızın Geleceğiyle Uğraşmalıyız”

Kategori: SON DAKİKA - Tarih: 11 Haziran 2021 16:01
Başkan Alaca: “İktidar-Mafya Hesaplarıyla Değil Çocuklarımızın Geleceğiyle Uğraşmalıyız”
Başkan Alaca: “İktidar-Mafya Hesaplarıyla Değil Çocuklarımızın Geleceğiyle Uğraşmalıyız”
Gelecek Partisi Mersin Siyasi İşler Başkanı Hakan Alaca, 12 Haziran Dünya Çocuk İşçiliği ile Mücadele Günü dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı.
Gelecek Partisi Mersin Siyasi İşler Başkanı Alaca açıklamasında: “Birleşmiş Milletler tarafından dünyada gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla her yıl 12 Haziran tarihi, 2002 yılında Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü ilan edilmiştir.
Çocukların çalışması, dünya çapında bir olgudur ve tarihin ilk çağlarından beri dünya ülkelerinin neredeyse tamamında görülür. Ancak bu durum onların ruhsal, bedensel ve sosyal gelişimlerini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu olumsuz etkilerden en önemlisi ise, çocuğun çalışmak zorunda olması nedeniyle eğitimine devam edememesi ve yaşamının geri kalan bölümünü gerekli donanımdan yoksun ve niteliksiz bir birey olarak geçirmesidir. Çocukların eğitimsiz kalması dünya açısından da önemli bir kayıptır. Diğer yandan çalışan çocukların her türlü suiistimal ve istismara da açık olması durumun bir başka bilinen boyutudur.
Çocuk işçiliği, yalnızca az gelişmiş ülkelerde değil, sanayileşmiş ülkelerin birçoğunda da görülmektedir. Çocukların çalışma yaşamında yer almasının en önemli nedeni yoksulluktur. Bugün dünyada çocuk işçiliğinin gelişmemiş ya da gelişmekte olan ülkelerde yoğun biçimde görülmesi de bunu doğrulamaktadır. Bu yüzden çocuk işçiliği ile mücadele eden örgütler kısa vadede çocuk işçiliğinin en kötü biçimleri ile mücadele etmeyi daha gerçekçi bulmaktadırlar. Uzun vadede ise daha geniş ölçekli olarak yoksullukla mücadele stratejileri geliştirmek ve uygulamak çocuk işçiliğini kendiliğinden ortadan kaldıracaktır.
Bu yüzden ülke olarak iktidar-mafya hesaplarıyla değil çocuklarımızın geleceğiyle uğraşmalıyız. Bu yüzden Gelecek Partisi olarak bu ülkenin kötü kaderini değiştirmek istiyoruz. İlk seçimde iktidara geldiğimizde gençlerimizin mezun olunca işsizlik korkusunu yok etmeye, ailelerin yaşam kaygısını bitirmeye, insanca yaşamaya yaşatmaya söz veriyoruz” dedi.

http://www.iyigazetesi.com.tr/haberprint/baskan-alaca---iktidar-mafya-hesaplariyla-degil-cocuklarimizin-gelecegiyle-ugrasmaliyiz--12023.html