İKTİDAR, OLAN BİTENİ SEYRETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADI

SON DAKİKA 2 Ağustos 2021 12:16
Videoyu Aç İKTİDAR, OLAN BİTENİ SEYRETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADI
A
a
ISPARTA MİLLETVEKİLİ AYLİN CESUR, ORMAN YANGINLARINI İNCELEMEK İÇİN İYİ PARTİ HEYETİ İLE MUĞLA’DA
Türkiye’nin güneyini esir alan ve bir türlü söndürülemeyen yangınları yerinde incelemek için İYİ Parti heyetleri yangın bölgelerinde ziyaretlerde bulunuyor.
İYİ Parti Isparta Milletvekili Dr. Aylin Cesur ile birlikte, İYİ Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Muğla Milletvekili Prof. Dr. Metin Ergun, İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk ve İYİ Parti Muğla İl Başkanı Davud Cumhur Akmeşe de İYİ Parti teşkilatları ile beraber Muğla’da bir dizi incelemelerde bulundu.
Muğla’nın Marmaris İlçesi’ne bağlı Armutalan ve İçmeler’de bir dizi ziyaret gerçekleştiren İYİ Parti heyeti, yanan ormanların bulunduğu araziye giderek yerinde incelemelerde bulundu. Yetkililerden bilgi alan heyet, yangın söndürme çalışmalarını da yerinden izledi. İYİ Parti heyeti, incelemelerin arından yazılı bir basın açıklaması yaptı. 

İKTİDAR, OLAN BİTENİ SEYRETMEKTEN BAŞKA BİR ŞEY YAPMADI
Yapılan açıklamada “Son yılların en büyük felaketlerinden birisi ile karşı karşıyayız” denilirken, “Yangınlarla mücadelede yetkili olan başta Tarım ve Orman Bakanlığı ile AK Parti iktidarının olan biteni seyretmekten başka bir şey yapmadığı” belirtildi.
Açıklamanın devamında “İktidarın ajandasında kriz yönetimi diye bir şey olmadığı tüm çıplaklığı ile ortaya çıkmıştır. Bu sebeple iktidar, ortaya çıkan bu devasa tahribatın en büyük suçlusu ve sorumlusudur. Zira iktidar yangın söndürme uçak ve helikopterlerini zamanında tedarik etmemiş, var olanları kullanmamıştır.
Koca Türkiye Cumhuriyeti AKP yüzünden bu yangınlara sadece 3 yangın söndürme uçağı ile yakalanmıştır. Çünkü iktidar bitmiş ve tükenmiştir. Devleti ve kurumları kriz yönetimi için seferber edememektedir. Dolayısıyla iktidar, hem orman yangınları ile mücadeledeki pasif tavrı ve organizasyon kabiliyetsizliği, hem de araç ve ekipmanların hareket geçirilmesi konusundaki vasat performansıyla adeta tel tel dökülmüştür.
Milletimizin milyarlarca liralık kaynağını yıllardır saraylara, lükse ve şatafata harcamaktan zerre kadar imtina etmeyen iktidar; Türkiye'nin ciğerlerini, ormanlarını korumak için yeterli kaynak ayırmamış, mevcut kapasiteyi ise atıl bırakmıştır. İktidarın zihniyeti bu olunca felaket de göz göre göre gelmiştir” ifadeleri yer aldı.

KASIT VE İHMALİN TELAFİSİ YOKTUR, TARIM VE ORMAN BAKANI DERHAL İSTİFA ETMELİDİR
“Sebebi her ne olursa olsun, iktidar ve bakanlığın görevi orman yangınlarıyla etkin bir mücadele gerçekleştirmek ve krizleri ciddi bir şekilde yönetmektedir.”
Türkiye'nin dört bir tarafında yangınlardan zarar gören bölgelerde hasar tespit çalışmalarının da bir an önce tamamlanmasını ve devletin yaraları hızlı bir şekilde sarmasını istiyoruz. Eğer mevzuat buna uygun değilse, bu bölgelerin acilen afet bölgesi kapsamına alınması gerektiğini belirtiyoruz”
Yangınlardan dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlara rahmet dileyen heyet, “Aynı şekilde, kaybettiğimiz ağaçlar kadar yanan hayvanlar için de tarifsiz bir üzüntü duyduğumuzu belirtmek istiyoruz. Tüm Türkiye'ye ve milletimize tekrar geçmiş olsun” dedi.
Heyet bölgede incelemelerine devam ediyor.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat