İYİ Parti: RTÜK'ün işi iktidarın uşaklığı değil

GÜNDEM 3 Aralık 2020 20:58
Videoyu Aç İYİ Parti: RTÜK'ün işi iktidarın uşaklığı değil
A
a

İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, Habertürk TV’ye RTÜK'ün ceza vermesini sert bir dille eleştirdi. Türkkan, "İktidarın ekran bekçisi oldu. RTÜK'ün işi iktidarın uşaklığını yapmak değil. RTÜK kendi işine baksın. Habertürk'e verilen cezanın sebebi CNN Türk, A Haber, 24 TV gibi tek sesli, parti ve tek adam propagandasından başka bir şey yayınlamayan kanallar gibi yayın yapmamasıdır" dedi.


İYİ Parti Grup Başkanvekili Türkkan, Meclis'te düzenliği basın toplantısında RTÜK'e tepki gösterdi. RTÜK'ün, CHP'li Başarır'ın canlı yayındaki sözleri nedeniyle Habertürk kanalına 5 kez program durdurma ve en üst sınırdan idari para cezası vermesine ilişkin, "Öncelikle ekranlarda ahlaksızlığın, kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin, çocuk istismarının kol gezdiği programlara ve dizilere dur desin. Toplumda travma yaratan, kötü örnek sergileyen yandaş kanallardaki öğlen kuşaklarını düzeltsin" diye konuştu.

Türkkan'ın yaptığı açıklamadan öne çıkan başlıklar şöyle:

"Programı sunan Eren Eğilmez program sırasında gerekli uyarıyı yapmasına ve yanlış anlaşılan cümleyi düzelttirip geri aldırmasına rağmen, RTÜK bu ağır cezayı kanala kesti. Yani Habertürk üstüne düşen sorumluluğu yerine getirmesine rağmen RTÜK’ün linçine uğradı. Habertürk'e verilen cezanın sebebi CNN Türk, A Haber, 24 TV gibi tek sesli, parti ve tek adam propagandasından başka bir şey yayınlamayan kanallar gibi yayın yapmamasıdır. Medyanın tek sesli olduğu bir düzende çok sesli bir yayın hayatı sürdürmek için çabalayan Habertürk'e verilen ceza, kanalı tamamen iktidarın borazanı haline getirme çabasıdır. RTÜK'e yayın beğendiremeyen kanalın ne yazık ki yeni sorunu RTÜK'e konuk beğendirememesidir. RTÜK, Türkiye'de tarafsız yayıncılığın sonunu getiren bir kuruma dönüştü.

“RTÜK'ÜN İŞİ İKTİDARIN UŞAKLIĞI DEĞİL”

Adeta İktidar’ın ekran bekçisi oldu. RTÜK'ün işi iktidarın uşaklığını yapmak değil. RTÜK kendi işine baksın. Öncelikle ekranlarda ahlaksızlığın, kadın cinayetlerinin, kadına şiddetin, çocuk istismarının kol gezdiği programlara ve dizilere dur desin. Toplumda travma yaratan, kötü örnek sergileyen yandaş kanallardaki öğlen kuşaklarını düzeltsin. Habertürk TV’nin yaptığı açıklamadaki gibi; RTÜK'ün verdiği ceza, sadece haksız ve hukuka aykırı değil, aynı zamanda katılımcı demokrasiye ve çoğulcu yayıncılığa yönelik bir infaz kararıdır. RTÜK'ün verdiği bu karar sadece Habertürk TV'ye uygulanan haksız bir müeyyideden ibaret değildir. Mesele özü itibarıyla demokratik, çoğulcu ve katılımcı yayıncılığın ülkemizdeki geleceği ile ilgilidir. Bugün gazeteci Muharrem Sarıkaya’nın da dediği gibi; bir reform başlayacaksa RTÜK’ten başlanmalıdır.

ÇİN AŞISI

Aşı gündemde Çin’in bulduğu ön kullanıma hazır aşılar da var. Amerika ve Almanya’da geliştirilen aşıların daha güvenilir olduğu yönünde bulgular var. Bu aşıları sipariş verirken 170 milyon aşı gerekiyor biz 20 milyon sipariş vermişiz ve Çin aşısı. Çin aşısı siparişi veren ülkeler Türkiye ve Endonezya.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

yazarlar YAZARLAR
alinti yazarlar ALINTI YAZARLAR
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
sayfalar SAYFALAR
arşiv HABER ARŞİVİ
linkler LİNKLER
duyurular DUYURULAR
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat